Fragment książki George A. Maloney'a SJ - "Podróż w świat kontemplacji" - wydanej przez Wydawnictwo WAM - Kraków 2007.

 

MĄDROŚĆ! UWAZAJMY!

 

  Jeśli uczestniczyłeś kiedykolwiek w liturgii obrządku bizantyjskiego, zwróciło zapewne Twoją uwagę, że kapłan czy diakon wielokrotnie woła do zgromadzonych: „Mądrość! Uważajmy!”. Jest to wezwanie, by uważać ciałem i duchem, bo Chrystus, mądrość Boża, ma właśnie wejść w tę społeczność w nowy sposób.

  Otóż to wewnętrzne działanie umysłu jest niezwykle ważne w modlitwie i we właściwym korzystaniu ze wszystkiego, co stworzone, dla oddawania chwały Bogu. Wszelkie zewnętrzne formy działania, jeśli nie towarzyszy im myśl bądź serce, kierujące je ku chwale Bożej, nie mają w oczach Boga żadnej wartości. Jeśli Twoje serce, będące najgłębszym poziomem świadomości, koncentruje się na miłującym uwielbieniu i posłuszeństwie wobec Boga, to żaden wróg nie jest w stanie Ci zagrozić. Wówczas świat pokus staje się areną, na której Ty, przeżywając wewnętrzne konflikty, przechodzisz zwycięsko próbę i wzrastasz w głębszej, czystszej miłości do Boga.

  Przy takich właśnie pokusach będziesz stosować dyscyplinę, by stawić im opór zaraz, gdy tylko pojawi się myśl o nich. Jeśli pozwolisz pokusom odwieść się od Boga, nie zwracając się do Niego, swojego Centrum, możesz doprowadzić do tego, .ze pójdziesz za podszeptem, który stał się teraz dla Ciebie aż tak bardzo atrakcyjny, że odczuwasz konieczność, by zrealizować go w działaniu. Najlepszy sposób, by nie ulec takim pokusom, to skupić się wewnętrznie i wołać za św. Janem Kasjanem, jednym z wczesnych Ojców Pustyni: O Panie, przyjdź mi z pomocą! O Panie, pośpiesz mi na pomoc! Chrześcijanie Wschodu stosują w celu odpędzania pokus szatańskich Modlitwę Jezusa, wołając z ufnością do Jezusa o łaskę: Panie Jezu Chryste, Synu Boga, zmiłuj się nade mną grzesznym!

Joomla templates by a4joomla